Don Rosa w Polsce - MFKiG Łódź 2013

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, corocznie odbywający się w Łodzi, nigdy nie przykuwał mojej uwagi – co prawda, pojawiało się tam wielu wybitnych twórców komiksów, jednak nie byli to disnejowscy komiksiarze, na których liczyłem. Wszystko zmieniło się w tym roku, gdy łódzki festiwal zaszczycił swoją obecnością nie kto inny, jak Don Rosa.

Don przebywał w Polsce już od czwartku 3 października 2013 roku, jednak na festiwalu pojawił się dopiero w sobotę. Niestety, nie mogłem być na obu dniach imprezy – pojawiłem się tam dopiero w niedzielę, gdyż wtedy miała się też odbyć prelekcja Rosy.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę tłumy większych bądź mniejszych fanów artysty kłębiły się przy jego małym stoliku, na którym oprócz mazaków do rysowania i podpisywania stały przeostre papryczki Rosy. Takie zachowanie przeszkadzało jednak rysownikowi, gdyż co jakiś czas organizatorzy musieli prosić o odsunięcie się fanów o kilka kroków.

Rosa jest jedną z najżyczliwszych osób, jakie poznałem; mimo tragicznej organizacji z numerkami, umieszczenia strefy autografów blisko głośnej sceny i zwykłego drobnego rozgardiaszu z twarzy nie znikał mu uśmiech. Zawsze chętny do zrobienia sobie z nim zdjęcia czy zamienienia paru słów od razu zaskarbił sobie życzliwość innych kaczkofanów. Co więcej – na rzecz DisneyPolski przekazał swoją kamizelkę z Kaczorem Donaldem.

Oprócz rysowania i podpisywania się Rosa pojawił się na konferencji, na której fani mogli zadawać mu pytania. Don cierpliwie i dokładnie odpowiadał na pytania dotyczące m.in. cenzury w komiksach, stylu rysowania, niezrozumianej przez niego kobiecej fascynacji postacią Daisy (której Rosa nie lubi); o swoim ulubionym komiksie własnej twórczości czy autorstwa Barksa.

Wywiady przeprowadzone przez redakcje KZet.pl, Gazetę Prawną, Popmoderna oraz paradoks.net.pl możecie przeczytać pod poniższymi linkami:
Wywiad z Keno Don Hugo Rosą - KZet
O Sknerusie, filmach i superbohaterach z Don Rosą
Disney zabił mój entuzjazm do opowiadania historii
Don Rosa: Rysowanie to praca fizyczna

W razie gdyby którykolwiek z tych wywiadów zniknął z sieci, ich zapis jest umieszczony także pod tymi linkami: Wywiad z Donem - KZet, Don Rosa: Rysowanie to praca fizyczna, Disney zabił mój entuzjazm do opowiadania historii oraz O Sknerusie, filmach i superbohaterach. Zapraszamy do czytania!

Niektóre zdjęcia są autorstwa Walthera, Gildii Komiksu oraz gazeta.pl.


najlepsza strona o najlepszym rysowniku!