The Universal Solvent - opis komiksu

Strona tytułowa komiksu
Tytuł:The Universal Solvent
Kod historyjki:D 94066
Ilość stron:24
Wydany:marzec 1995
Bohaterowie:Diodak, Gęgul Gęg, Kaczor Donald, Siostrzeńcy, Telki i Ferki, Wolframik, Wujek Sknerus
Opis:


Kod obrazka: GC DR 18
Sknerus zamówił u Diodaka uniwersalny rozpuszczalnik, który jedyną rzeczą, jakiej nie kompresuje (tj. gniecie na totalną miazgę) są diamenty. By zademonstrować działanie substancji, tworzy on parasol pokryty rozpuszczalnikiem. Niestety, szerszej publiczności nie podoba się zaproponowane zastosowanie rozpuszczalnika jako substancja rewolucjonizująca przemysł kopalniany. Zdenerwowany centuś wylewa więc substancję na ziemię, by pokazać na konferencji niesamowitość wynalazku. Dopiero Diodak i Siostrzeńcy uzmysławiają mu, jaką głupotą się popisał, a od totalnej zagłady ratuje go fakt, że gigantyczny transparent zakrył otwór wytworzony przez Uniwersol i zablokował wsysanie powietrza do środka. Kaczory budując więc gigantyczną śluzę i wjeżdżają w głąb Ziemi. Po długiej wędrówce wreszcie docierają do samego środka globu, a Sknerusowi, z licznymi problemami, udaje się złapać Uniwersol. Niestety, gdy wracają na górę, szyb utworzony przez substancję zaczyna pękać, a od dołu zaczyna wylewać się magma. Podczas szalonej ucieczki okazało się, że i z góry spadają na nich kamienie. Jedynym ratunkiem jest parasol, który pozwala potem uciec kaczorom w bok szybu. Trafiają oni do królestwa Terków i Ferków (znanego z Barksowskich komiksów) . Ludki zawalają jeden z szybów, zatrzymując na chwilę lawę ale i zamykając z nią bohaterów. Kaczki biegną więc dalej, zatrzymując się dopiero w tunelu pod rzeką. Zatrzymują w nim Gegula, który podwozi ich pod Skarbiec – tam Diodak z pomocą parasola ratuje Kaczogród przed wybuchem wulkanu. Po czasie okazuje się, że diamenty, które skumulowały się w magmie są superciężkie i nie nadają się do sprzedaży, a cały plan Sknerusa spalił na panewce.

Komiks nawiązuje do W US 13-02 (Land Beneath the Ground!).

„Uważasz, że ten komiks ma za dużo elementów science-fiction, jak na historyjkę z Kaczorami? Albo że za bardzo przypomina amerykańskie filmy katastroficzne? Też tak myślę. Interesuję się fantastyką od bardzo dawna. To jest w sumie typowe, ponieważ urodziłem się w Kentucky, dość blisko Mamooth Cave, największych na świecie jaskiń. A bohater komiksów, które rysowałem w dzieciństwie, mieszkał właśnie w jaskimi! Wysłanie Kaczorów do wnętrza ziemi nie trwało więc długo. Ozdobiłem komiks nie tylko czystą fantazją - historie, których akcja toczy się w jądrze ziemi (np. Julesa Verne'a czy Edgara Rice'a) są bardzo ciekawe, ale nierealne. Dziś doskonale wiemy, że w jądrze ziemi jest dość gorąco... Oczywiście u mnie jest trochę nieścisłości na ten temat, ale nie zignorowałem całej prawdy.

Najciekawsze w tym komiksie (z 1995 roku) jest to, że fakt, że nie jest to jego pierwsza wersja! Opierałem się na swojej historyjce z innymi postaciami, którą narysowałem 18 lat wcześniej, w 1977 (chodzi tu o komiks z Pertwillabym Papersem – „Vortex” – przyp. tłum). I to jeszcze nie była pierwsza wersja! Jeszcze 18 lat wcześniej (czyli w sumie 36), czyli około 50 od momentu, kiedy piszę ten tekst, czyli kiedy byłem jeszcze dzieckiem, zrobiłem komiks, w którym moi bohaterowie zjeżdżają do wnętrza ziemi. To było w 1959, albo w 1960. Na pewno inspirowałem się filmem „Journey to Center of Earth” (nadal jednym z moich ulubionych). Bardzo mi się podobała scena, w której schodzono do wnętrza. Chciałem zrobić coś podobnego, ale bez wychodzenia na powierzchnię. Oczywiście w tej wersji było dużo niedoróbek, ale w końcu miałem wtedy tylko osiem lat!”

Istnieje zarówno wersja jednoczęściowa komiksu, która zawiera dodatkowe kadry w na 9 stronie. Akcja dzieje się zbyt szybko, by umieścić kolejne w miejscu trzeciego splasha – tam więc nie ma zmian w różnych wersjach.

DUCK:

Brak - niestety, nie wiadomo, dlaczego.

DUCK na okładce znajduje się w płomieniach nad głową Donalda.

Hidden Mickey:
Wolframik ubiera mechaniczną mysz w ubrania Mikiego, a potem wyrzuca go do śmieci.

najlepsza strona o najlepszym rysowniku!