Dół z pieniędzmi - opis komiksu

Strona tytułowa komiksu
Tytuł polski:Dół z pieniędzmi
Tytuł oryginalny:The Money Pit
Kod historyjki:KD 0190
Ilość stron:12
Wydane:maj 1990
Wydanie w Polsce:Mickey Mouse 1993-11 (jako Kopalnia pieniędzy)
Komiksy z Kaczogrodu 2011-01
Kaczor Donald 2014-03 (jako Zstąpmy do głębi)
Bohaterowie:Kaczor Donald, Siostrzeńcy, Wujek Sknerus
Opis:


Kod obrazka: KD 1090
Donald wraz z Siostrzeńcami polerują monety w Skarbcu. Donald znajduje podwójnie bitą monetę, która jest warta u kolekcjonerów setki dolarów. Siostrzeńcy przypominają wujkowi o historii, gdy zalał rynek cennymi monetami – szybko straciły one swoją kolekcjonerską wartość (nawiązanie do historyjki „Rzadkie monety”). Kaczor proponuje więc Sknerusowi coś innego – będzie pracował za mniejszą stawkę, ale będzie wybierał monety ze Skarbca, którymi będzie miał płacone. Donald zamiera wybierać jak najcenniejsze okazy i pojedynczo sprzedawać za o wiele wyższą cenę kolekcjonerom. Okazuje się, że cenniejsze okazy – czyli starsze – są głębiej pod warstwą innych monet. Donald tworząc odkrywkową kopalnię narusza wkrótce całą konstrukcję, co powoduje zawalenie się stosu monet. Na szczęście dla

Dublon z 1786 roku
kaczora, obok niego znajduje się rura ciągnąca się ponad powierzchnię monet. Sknerus nakazuje siostrzeńcowi wydmuchanie jakiejkolwiek monety leżącej obok niego – dzięki temu centuś wiedział, gdzie zakopany jest Donald. Gdy w końcu uchodzi do uwolnienia, okazuje się, że moneta która go uratowała i miała być jego pensją, jest jedną z najcenniejszych na świecie – wbrew sobie Donald zostawia ją w skarbcu.


Znaczek "Inverted Jenny"
Zdanie Sknerusa o kolekcjonerach jest osobistą opinią Rosy. Jest to kontynuacja „The Trouble with Dimes” Carla Barksa. Moneta, która go uratowała (czyli dublon z 1786 roku) jest naprawdę jedną z najcenniejszych monet na świecie – jeden egzemplarz kosztuje jedyne 2,450,000$ (stan na rok 2014, według niektórych źródeł – 7,4 miliona dolarów). Znaczek, który znajduje Donald istniał naprawdę – to „Inverted Jenny” – tych znaczków z odwróconym obrazkiem samolotu Curtiss JN-4 wydrukowano jedynie sto sztuk, a jeden jest wart ok. miliona dolarów.

DUCK:DUCK znajduje się na banknocie, w lewym dolnym rogu.
Hidden Mickey:Myszka jest ukryta na wzorku na monetach na pierwszym planie na pierwszym kadrze pierwszej strony.

najlepsza strona o najlepszym rysowniku!