Stąd do małości - opis komiksu

Strona tytułowa komiksu
Tytuł polski:Stąd do małości
Tytuł oryginalny:The Incredible Shrinking Tightwad
Kod historyjki:D 94202
Ilość stron:24
Wydane:wrzesień 1995
Wydanie w Polsce:Kaczor Donald 2009-34-35
Bohaterowie:Bracia Be, Kaczor Donald, Panna Matylda Stempel, Siostrzeńcy, Wujek Sknerus
Opis:


Kod obrazka: ARC WDC 613
Donald zabiera Siostrzeńców ze sobą do pracy. Przy przeglądaniu gratów kaczor uruchamia przypadkowo pomniejszacz atomów, który promieniuje na Donalda i Sknerusa. Kaczorki gonią po plany urządzenia, by móc uratować wujków, gdy ich rozmowę podsłuchuje jeden z Braci Be. Złodzieje zamierzają włamać się do Skarbca, jednak postanawiają zmniejszyć cały budynek i wziąć go ze sobą. W międzyczasie Sknerus i Donald wspinają się po dłoni jednego z Be i wyruszają w wędrówkę po jego ciele. W końcu trafiają do zminiaturyzowanego skarbca, z którego wysyłają sygnał dla policji. Gdy pościg za Braćmi się kończy, Sknerus i Donald zmuszeni są by walczyć z bakteriami. Siostrzeńcy są zmuszeni wysłać promień w tłum, co kończy się sukcesem – wujkowie wracają do swoich normalnych kształtów, a Skarbiec w ostatniej chwili trafia na swoje miejsce, obrócony jednak do góry nogami.

Nawiązuje do W US 33-02 (Billions in the Hole). W schowku Sknerusa schowane są sanie “Rosebud” z “Obywatela Kane’a”.

Różnice w wersjach

„Ten komiks jest kaczą wersją jednego z wielkich filmów science-fiction, „The Incredible Shrinking Man” (1957). Nie jest kolejnym moim "barksowskim sequelem", ale skoro potrzebowałem powodu, dla którego bohaterowie mieliby się zmniejszać, zwyczajną przyjemnością było wykorzystanie maszyny z promieniem pomniejszającym, którą Barks stworzył w historyjce pod tytułem „Billions in the Hole”. A ponieważ potrzebowałem również powodu, dla którego Sknerus ciągle miałby tę maszynkę, zdałem sobie sprawę, że jeszcze większą przyjemnością będzie pokazanie, że posiada on pomieszczenia wypakowane pamiątkami z jego przeszłych przygód - w końcu nigdy niczego nie wyrzuca, niezależnie od (bez)użyteczności przedmiotu.

W poprzednich historiach przedstawiłem Sknerusa wielbiącego swoją kolekcję cennych skarbów i trofeów ze starych przygód, ale tym razem wystawiam wszelkiego rodzaju bezwartościowe przybory z dawnych lat. Sprawdź jak dużo przedmiotów z pierwszych stron opowieści możesz zidentyfikować z komiksami Barksa (och, i paroma przygodami Rosy, jeśli można).

I to wszystko na temat sekwencji rozpoczynającej. Fabuła raczej mówi sama za siebie, bez specjalnego paplania z mojej strony. Właściwie, jedynym pozostałym interesującym aspektem tej przygody jest fakt, ze do dziś, musielibyście mieszkać w Europie, by przeczytać jej pełną wersję! [Tekst był pisany na potrzeby wydawnictwa amerykańskiego; w Polsce ukazała się pełna wersja historii - przyp. tłum.] Kiedy Gladstone opublikowało Stąd do małości w 1997, komiks był skrócony o trzy strony. To z kolei oznaczało lukę w logice fabuły. W tym wydaniu zobaczycie jak małe Kaczory napotykają gigantyczną (dla nich) pchłę, śliwkę w kieszeni Brata Be i jak Bracia Be w różnych momentach kichają i drapią się. Bez tych scen, nie ma wyjaśnienia, jak Kaczory odkryły, że znajdują się na ogromnym Bracie Be, albo czemu "zjeżdżają" do jego kieszeni.

Z drugiej strony, poprzednie wydanie amerykańskie zawierało dodatkową stronicę materiału, którą dodałem po wydaniu historyjki w Europie - tutaj są to kadry 5-12 na stronie 20 i 1-5 z 21. Zawsze sądziłem, że złapanie uciekających Braci Be w moim oryginale było ucięte, ale jak zwykle, byłem ograniczony do danej ilości stron i nie mogłem dodać pojedynczego dodatkowego kadru. Na potrzeby amerykańskiego wydania dorzuciłem stronicę slapstickowej akcji.”

Dodatkowe strony miały ukazać się oryginalnie, jednak Egmont je odrzucił z powodu zbyt dużej ilości stron. Don przesłał je więc do Gladstone, jednak gdy Gladstone zostało zamknięte, jedynie Rosa jest w posiadaniu dodatkowego materiału. Dodatkowo, z tym materiałem były spore problemy – widok majtek Braci Be, kichania itp. były niemile widziane przez cenzurę komiksów.

DUCK:

DUCK znowu znajduje się na najbliższym znaku obok skarbca. W wielu europejskich wersjach jest on jednak usunięty.

Dedykacja na okładce znajduje się na wypustkach bakterii najbliżej oka jednego z Siostrzeńców

Hidden Mickey:
Na stronie 7 trzeciej części komiksu (kadr 4) 176-167 ma bokserki z Myszką Miki (ocenzurowane w wersji amerykańskiej).

najlepsza strona o najlepszym rysowniku!