Zaginione mapy Kolumba - opis komiksu

Strona tytułowa komiksu
Tytuł polski:Zaginione mapy Kolumba
Tytuł oryginalny:The Lost Charts Of Columbus
Kod historyjki:D 94144
Ilość stron:24
Wydane:październik 1995
Wydanie w Polsce:Kaczor Donald 2010-25-26
Bohaterowie:Sharky, Goguś, Kaczor Donald, Lazur Indygo, Młodzi Skauci, Siostrzeńcy
Opis:


Kod obrazka: D 12192
Donald z Siostrzeńcami spotykają się w Muzeum Młodych Skautów. Druh naczelny ogłosił, że zebrano wystarczające fundusze, by móc dalej badać pochodzenie Poradnika. W międzyczasie Goguś wygrywa wycieczkę do Kanady wraz z Młodymi Skautami. Wybiera się z nim Donald jako osoba towarzysząca. Już w Kanadzie farciarz wyławia z wody złoty hełm Olafa Niebieskiego, którego posiadacz może rościć sobie pretensje do całej Ameryki Północnej. Opiekunem kaczorów okazuje się Lazur Indygo, który już wcześniej przejął ten hełm. W międzyczasie Siostrzeńcy odkrywają mapy Kolumba przyklejone do okładki pierwszego wydania Poradnika. Goguś sprzedaje hełm Lazurowi i gdy ten ogłasza konferencję prasową, Siostrzeńcy psują ją pokazując wcześniejszą mapę pochodzącą z Irlandii. Wywołuje to masowy pęd w poszukiwaniu pozostałości po klasztorze. Gdy znajduje wreszcie staro irlandzki krzyż, zostaje znokautowany przez Azure Blue(Sylwestra Shackala), prawnika Lazura. Siostrzeńcy w międzyczasie wyciągają jeszcze starszą mapę Ameryki, sporządzoną przez Chińczyków, która obrazuje miasto Teotihuacan. Dzięki pomocy przewodnika odnajdują koło, dostarczone dla Azteków przez Hui Shena, chińskiego podróżnika. Donald, który biegnie z kołem, by ratować Amerykę, zostaje pojmany przez Lazura i Sylwestra. Niestety, mimo prób ratunku, złodziejom udaje się uciec z chińskim kołem. Kaczorki podejrzewają jednak, że w grobowcu Kleopatry znajdują się wcześniejsze mapy, zapisane nie na papirusie, a na zwierzęcych skórach. Po godzinach poszukiwań znajdują w końcu punicką mapę, która obejmowała Cape Cod. Gdy tylko znajdą ślady fenickiej kolonii, Ameryka będzie uratowana – w końcu udaje im się to, lecz Lazur i Shackal zrzucają bomby – mimo tego, iż były to niewypały, kradną tablicę. Kamienna tablica była jednak autorstwa Indian, gdyż Fenicjanie do Ameryki dotarli martwi, a szubrawcy, na szczęście dla Amerykan, wyrzucali wszystkie wcześniejsze zdobycze. Na sam koniec okazuje się, że na starej mapie ukryta jest inna ciekawostka – Indianie popłynęli na wschód i odkryli Europę – kaczory jednak nie zamierzają pokazywać swojego odkrycia reszcie świata.

Na ostatniej stronie tego komiksu Kolumb jest narysowany z normalnym nosem zamiast zwykłego, czarnego okrągłego nosa. Rosa tłumaczy to faktem, że lubi rysować postacie historyczne tak jak wyglądały i będzie robił to zawsze, o ile tylko będzie korzystał z nich w jednym obrazku – gdy postać używana jest jako bohater, Egmont nakazuje rysowania czarnych, okrągłych nosków. W komiksie są liczne nawiązania do barksowskiego „The Golden Helmet”.

”Tak jak w wielu innych przypadkach, ta historia została zasugerowana mi przez norweskiego redaktora z Egmontu, największego europejskiego wydawcy komiksów Disneya, dla którego stworzyłem lwią część swoich komiksów. Większość sequeli Barksa, jakie rysuję, jest robiona na specjalne życzenie moich redaktorów. Najwyraźniej europejscy czytelnicy domagali się rozwinięć swoich ulubionych przygód przez lata, ale wydawca nigdy nie miał nikogo, by je stworzyć. Pierwszym marzeniem norweskich fanów był sequel do barksowskiego Golden Helmet - jednej z najbardziej uwielbianych przez Norwegów przygód Barksa, z racji że Olaf Niebieski, władca Ameryki, był Wikingiem. Mimo że mój ojciec jest Włochem, właśnie ta historyjka była zawsze moją ulubioną przygodówką Carla Barksa. Brakuje w niej mojego ulubionego bohatera, Sknerusa, ale zawiera ona wszystkie uwielbiane przeze mnie elementy - przygodę, świetne postaci, wiele czarnych charakterów, humor, i - co najważniejsze - na tyle żywe odniesienia historyczne, że, będąc dzieckiem, myślałem że prawo odkrycia (w polskiej wersji sequela pod nazwą "Kodeks Karola Wielkiego”) to prawdziwe prawo!

Ale jak zrobić sequel do „Golden Helmet”? Nie było sposobu na podjęcie tej fabuły. Zamiast po prostu przetworzyć pomysł kogoś mianowanego władcą Ameryki Północnej przez hełm, jedynym rozwiązaniem było wymyślenie fabuły, która natychmiastowo zaprzeczałaby wartości mojego ukochanego złotego hełmu. Nie podobało się to mnie, ani nie podobałoby to się Norwegom, ale nie miałem innego wyjścia! Przeszedłem to snucia historii o pozostałych teoretycznych odkryciach "Nowego Świata", wspominając również, o dziwnym pomyśle "odkrycia" lądu zamieszkałego przez ludzi przez 12 tysięcy lat. Z przyjemnością odwiedziłem również plac, gdzie Kleopatra ukryła w mojej teorii (w komiksie Skarbnica wiedzy - Kaczor Donald 44/2009) Bibliotekę Aleksandryjską.

Cała historia w Zagubionych mapach Kolumba jest w stu procentach autentyczna, przynajmniej w teorii. Są historycy, którzy wierzą, że każda z tych trzech starożytnych podróży do Ameryki naprawdę się wydarzyła, mimo że nie ma jasnych dowodów. Ale fajnie jest wyobrazić sobie, jak mogło się dziać!

Czy wszystko w tym komiksie gra? Jeden czytelnik zasugerował, że fikcyjny "Kodeks Odkrycia" Barksa z 792r. n.e. nie dotyczyłby poprzednich odkryć, ale mogę szybko się z tym rozprawić, stwierdzając że Karol Wielki uniwersalnie uczynił je działającym wstecz. Tak! Jednak miałem większe problemy. Pierwotnie druga połowa historyjki miała zupełnie inną fabułę. Nie mogę sobie przypomnieć, czemu przepisałem oryginalny scenariusz, ale szkice są dostępne w III tomie Barks/Rosa Collection (USA, Gemstone Publishing, 2008)

Eksploracja Nowego Świata jest jednym z moich ulubionych tematów historycznych - tak bardzo, że Krzysztof Kolumb właściwie stał się stałym członkiem mojej kaczogrodzkiej obsady! Oprócz tego komiksu, Kolumb odegrał ważną rolę w Skarbnicy wiedzy i Korownie Krzyżowców. Był jednym z największych i najbardziej odważnych zwariowanych geniuszów historii! Nigdy nie zmęczy mnie robienie historyjek z Krzysiem K. czy Teddym Rooseveltem!”

DUCK:

Dedykacja znajduje się na obrazku nad pierwszym wydaniem "Poradnika Młodego Skauta".

DUCK na okładce znajduje się na celtyckim krzyżu.

Hidden Mickey:
Pierwszy Miki ukryty jest w pierwszym kadrze strony trzeciej, na garnku w tle. Drugi - na stronie 19, panelu 7, na półce wraz z innymi rzeczami, które mogą zażyczyć sobie hotelowi goście.

najlepsza strona o najlepszym rysowniku!