Bohaterowie: | Fergus McKwacz, Hortensja McKwacz, Kaczencja O'Draka, Matylda McKwacz, Scottie McTerrier, Sir Kwaksterier McKwacz, Śliski Kręt, Wiskerwillowie, Wujek Sknerus |
Opis: | Jest to dziewiąta część opowieści o przeszłości Ostatniego z klanu McKwaczów. Sknerus spłaca swój dług u Kręta i dalej pomnaża swój majątek. Dwa lata później okazuje się, że jest milionerem. Mimo, iż złoto na jego działce się wyczerpało, Sknerus nie wyjechał z Jukonu – zakupił swoją pierwszą nieruchomość (Bank w Whitehorse) i został rentierem. Wkrótce rozszerzył swoją działalność o inne interesy i tak został miliarderem. Po latach postanowił wrócić na stare śmieci do Szkocji, gdzie przyjechał własnym wozem, przebrany za nędzarza. Gdy został powitany w niewybredny sposób przez mieszkańców wioski, doszło do spięcia między Sknerusem a resztą wsi. W sklepie z używaną odzieżą kaczor w zamian za swój garnitur dostaje surdut, w którym będzie chodził przez całe swoje życie. Następnego dnia McKwacz wyrusza znowu do wioski, by znaleźć miejsce dla swojego biura, lecz cały czas napotyka się na wyrzuty ze strony mieszkańców. Za miejscowych przeprasza go Scottie McTerrier, młodzieniec, który pomaga Sknerusowi wystartować w festiwalu lokalnych sportów i tradycji. Potomek założycieli wioski rzuca młotem, strzyże owce, łowi ryby, rzuca balem, recytuje czy też gra w golfa, jednak wszystkie jego wysiłki spełzają na niczym. Sknerus uświadamia sobie, że nie pasuje już do starodawnej Szkocji i musi opuścić swój rodzinny kraj. Wyprowadza się wraz z siostrami do Kaczogrodu – małej mieściny w Ameryce, w której znajduje się działka, którą sprzedał mu Kwakier Kwaczak. Gdy najmłodsi przedstawiciele rodu wyjeżdżają z Ponurych Wzgórz, po raz ostatni widzą Fergusa – ojca rodziny.
Pierwotny tytuł komiksu brzmiał „Parias of Dismal Downs”. Rosa był również zaskoczony, że Disney pozwolił wydrukować ten (i XI) rozdział bez większych zmian – w końcu umierają w nich postaci! W komiksie pojawia się nazwisko MacKwatchy z niezrealizowanego pomysłu na scenariusz pierwszego rozdziału. Kwestia Sknerusa z kadru drugiego ze strony piątej, podobnie jak z kadru trzeciego pochodzi z filmu „Monty Python i Święty Graal”.
Występują tutaj liczne nawiązania do Barksa: ostatnie kadry to nawiązanie do „The Ghost of the Mur”, porwanie Złotki O’Gilt w nagłówku gazety to „Back to the Klondike”, spłata pożyczki u Śliskiego Kręta („North of the Yukon”), scenka w której Sknerus jest obgadywany przez mieszkańców miasta pochodzi z
Kod obrazka: ARC US 293
| „Tylko stary, biedny człowiek”, zakopywanie samorodków w Dolinie Białej Śmierci to „Back to the Klondike” , a informacja o milionie pochodzi z komiksu Rosy – „Ostania podróż do Dawson”. McKwacz który prowadzi bank jest znany z „The Golden River”. Kupno surduta było wspomniane w „The Golden Fleecing”. Beczki z pierwszym miliardem można znaleźć w „Rzadkich Monetach”. Akt własności Pagórka Piratów Drogowych (kupiony u wnuka Korneliusza Kwaczaka w „Ostatniej podróży do Dawson”) jest schowany w pudełeczku, znanym z „Jego wysokość, McKwacz”.
„Komputerowe litery na transparencie moim zdaniem są okropne. Powinienem sam zrobić ten napis, mimo tego, że okropnie piszę. W końcu widać że wszystko inne jest rysowane ręcznie. Miałem też nadzieję, że Gladstone doda coś na kartce Scotty’ego np.: Sknerus - 2; Mieszkańcy – 0.”.
|