Opis: | Jest to szósta część sagi o życiu Sknerusa. Kaczor wyrusza do RPA, chcąc uczestniczyć w nowej gorączce złota.
Kod obrazka: D 11581
| Mija po drodze wielką kopalnię diamentów, w której „wzbogacić” próbuje się pewien Bur. Za próbę kradzieży Afrykaner zostaje przywiązany do gnu. Z opresji ratuje go Sknerus oraz bierze go za swojego przewodnika. Rankiem okazuje się, że został całkowicie okradziony przez tubylca. Kaczor w popłochu ucieka przez różnymi zwierzętami z sawanny, gdy postanawia zrewanżować się za oszustwo – wsiada na lwa i dojeżdża do Johannesburga, gdzie odnajduje złodzieja i upokarza go przed miejscowymi. Bur trafia do więzienia, gdzie okazuje się, że jest nim Granit Forsant – przyszły wielki przeciwnik Sknerusa. Niestety, pokłady złota były zbyt małe, by opłacało się je eksploatować – Sknerus rusza więc w dalszą drogę.
Pierwszy tytuł dla tego rozdziału to „The Prey of Transvaal” („Grabieżca z Transwalu”), lecz redaktor Gladstone odrzucił go. Pomysł na ten komiks wziął się z wypowiedzi Sknerusa w „The Loony Lunar Gold Rush”, gdzie mówi, że przejechał Afrykę na wole.
Sknerus nie mówi do Granita po imieniu – poznaje je dopiero w „O kawałek sznurka” Barksa. Inne nawiązanie to Kaffir De Gaffir z “So Far and No Safari”. W pierwszym kadrze strony dziewiątej Sknerus śpiewa piosenkę z „High Moon”. Niestety Gladstone nie mógł wydrukować tego tekstu, ponieważ mieliby kłopoty prawne.
„Dziś możemy czytać różne europejskie historyjki opowiadające o tym, jak Sknerus i Granit Forsant współpracowali ze sobą w Jukonie, że obaj mieszkają w Kaczogrodzie i że Granit jest członkiem Klubu Miliarderów. Ale wszyscy fani Barksa wiedzą, że mieszka on w południowej Afryce. Wykorzystałem ten fakt i „umówiłem ich” na spotkanie, zanim zostali władcami pieniędzy.”.
Kod obrazka: ARC US 290
| „Bardzo podobał mi się ten Sknerus w ołówku - był taki sknerusowaty. W dodatku widzimy za nim (a raczej przeciwko niemu) całą Afrykę. Niestety, Disney odrzucił projekt z powodu pozy, która najbardziej mi się w całej pracy podobała. Oryginalnie prawa ręka pokazywała gest trzema palcami i kciukiem. Widzisz? Powiedzieli, że to agresja wobec zwierząt. Zmieniłem to przy poprawianiu rysunku tuszem.”.
|
Hidden Mickey: | Myszka znajduje się na stronie 6, panelu 1, pod stopą słonia (usunięta w wersji amerykańskiej). W tym samym prawym dolnym rogu okładki, na której ukryty jest DUCK, widać także pewną myszkę (ucięta w wersji polskiej)! |