Postrach Transwalu - opis komiksu

Strona tytułowa komiksu
Tytuł polski:Postrach Transwalu
Tytuł oryginalny:The Terror Of The Transvaal
Kod historyjki:D 92273
Ilość stron:12
Wydane:czerwiec 1993
Wydanie w Polsce:Kaczor Donald - Wydanie specjalne 2000-01 - Sknerus
Komiksy z Kaczogrodu 2010-01 - Życie i czasy $knerusa McKwacza
Bohaterowie:Bracia Be, Granit Forsant, McSkunksowie, Wiskerwillowie, Wujek Sknerus
Opis:

Jest to szósta część sagi o życiu Sknerusa. Kaczor wyrusza do RPA, chcąc uczestniczyć w nowej gorączce złota.

Kod obrazka: D 11581
Mija po drodze wielką kopalnię diamentów, w której „wzbogacić” próbuje się pewien Bur. Za próbę kradzieży Afrykaner zostaje przywiązany do gnu. Z opresji ratuje go Sknerus oraz bierze go za swojego przewodnika.
Rankiem okazuje się, że został całkowicie okradziony przez tubylca. Kaczor w popłochu ucieka przez różnymi zwierzętami z sawanny, gdy postanawia zrewanżować się za oszustwo – wsiada na lwa i dojeżdża do Johannesburga, gdzie odnajduje złodzieja i upokarza go przed miejscowymi. Bur trafia do więzienia, gdzie okazuje się, że jest nim Granit Forsant – przyszły wielki przeciwnik Sknerusa. Niestety, pokłady złota były zbyt małe, by
opłacało się je eksploatować – Sknerus rusza więc w dalszą drogę.

Pierwszy tytuł dla tego rozdziału to „The Prey of Transvaal” („Grabieżca z Transwalu”), lecz redaktor Gladstone odrzucił go. Pomysł na ten komiks wziął się z wypowiedzi Sknerusa w „The Loony Lunar Gold Rush”, gdzie mówi, że przejechał Afrykę na wole.

Sknerus nie mówi do Granita po imieniu – poznaje je dopiero w „O kawałek sznurka” Barksa. Inne nawiązanie to Kaffir De Gaffir z “So Far and No Safari”. W pierwszym kadrze strony dziewiątej Sknerus śpiewa piosenkę z „High Moon”. Niestety Gladstone nie mógł wydrukować tego tekstu, ponieważ mieliby kłopoty prawne.

„Dziś możemy czytać różne europejskie historyjki opowiadające o tym, jak Sknerus i Granit Forsant współpracowali ze sobą w Jukonie, że obaj mieszkają w Kaczogrodzie i że Granit jest członkiem Klubu Miliarderów. Ale wszyscy fani Barksa wiedzą, że mieszka on w południowej Afryce. Wykorzystałem ten fakt i „umówiłem ich” na spotkanie, zanim zostali władcami pieniędzy.”.


Kod obrazka: ARC US 290
„Bardzo podobał mi się ten Sknerus w ołówku - był taki sknerusowaty. W dodatku widzimy za nim (a raczej przeciwko niemu) całą Afrykę. Niestety, Disney
odrzucił projekt z powodu pozy, która najbardziej mi się w całej pracy podobała. Oryginalnie prawa ręka pokazywała gest trzema palcami i kciukiem. Widzisz? Powiedzieli, że to agresja wobec zwierząt. Zmieniłem to przy poprawianiu rysunku tuszem.”.

DUCK:

Dedykacja schowana jest na dywanie Sknerusa, który leży na innych ładunkach.

DUCK na okładce (ARC US 290) znajduje się na dole lewego rogu w prawym dolnym rogu. Tworząc drugą okładkę Rosa zapomniał o dedykacji.

Hidden Mickey:

Myszka znajduje się na stronie 6, panelu 1, pod stopą słonia (usunięta w wersji amerykańskiej).

W tym samym prawym dolnym rogu okładki, na której ukryty jest DUCK, widać także pewną myszkę (ucięta w wersji polskiej)!


najlepsza strona o najlepszym rysowniku!