Właściciel Miedzianego Wzgórza - opis komiksu

Strona tytułowa komiksu
Tytuł polski:Właściciel Miedzianego Wzgórza
Tytuł oryginalny:The King Of The Copper Hill
Kod historyjki:D 92083
Ilość stron:15
Wydane:styczeń 1993
Wydanie w Polsce:Kaczor Donald - Wydanie specjalne 2000-01 - Sknerus
Komiksy z Kaczogrodu 2010-01 - Życie i czasy $knerusa McKwacza
Bohaterowie:Murdo MacKenzie, Hortensja, Howard Kwakerfeller, Kwakerfeller, Wujek Sknerus
Opis:

Jest to czwarta część "Życia i Czasów...". Murdo MacKenzie wyprowadza się z Montany do Teksasu, gdyż bezkresne morza traw zostały poprzecinane

Kod obrazka: ARC US 288
drutami kolczastymi. Sknerus zajmuje pewien skrawek terenu, na którym znajdują się bezużyteczne złoża miedzi. Wieczorem, rozmawiając z Marcusem Daily, właścicielem kopalni na Wzgórzu Anakondy, żalą się na swój miedziany los. Sknerus chce zapalić lampę, jednak nie potrafi obsługiwać żarówki. Dowiaduje się tu o elektryczności oraz o galopujących cenach miedzi – w sekundę cały bar pognał po narzędzia, których cena niebotycznie wzrosła. Kaczor, nie mogąc sobie

Kod obrazka: ARC US 288
pozwolić na taki wydatek, sprzedaje złotą szczękę Zgryzika i w efekcie zakupił sprzęt. Sknerus pracował dzień i noc, jednak nie umiał znaleźć nic poza odrobiną miedzi. Pewnego dnia spotyka go Howard Kwakerfeller, który za dwa centy udziela mu licznych rad dotyczących kopania. Okazuje się, że odnalezione złoże biegnie pod Wzgórze Anakondy. Kwakerfeller zaciąga młodzieńca do sędziego, gdzie powołując się na precedens z 1849r., ogłasza, że Sknerus jest właścicielem całej kopalni. Niestety, Sknerus na swojej działce musi być sam – jest to początek wielkiej bitwy, którą wkrótce wygrywa. Daily oferuje kaczorowi 10 000 dolarów, jednak poszukiwacz nie przystaje na tą ofertę. W trakcie załatwiania spraw formalnych do Sknerusa przychodzi telegram od ojca, w którym informuje go o rodzinnych kłopotach. Zmusza go to do przyjęcia czeku i powrotu do Szkocji.

Pierwszy europejski tytuł tej historyjki to „The King of the Copper Hill”, ale został zmieniony ze względu na VIII rozdział o tytule “King of the Klondike” (w Europie „The Argonaut of White Agony Creek”).Wkrótce powrócono jednak do pierwotnego nazewnictwa w Europie i zmieniono je tylko w USA.

Komiks jest oparty na dwóch innych Barksa – „Only a Poor Old Man”, kiedy Sknerus opowiada o poszukiwaniu złota w Montanie, gdzie miał okazję poganiać krowy (dwa kadry z tego komiksu zostały przerysowane) oraz na „The Horseradish Story” prawie traci swój majątek przez zęby swojego pra-pradziadka, które tutaj sprzedaje, aby kupić wyposażenie poszukiwacza. Innym wątkiem jest konkurent Sknerusa, Kwakerfeller z „Boat Busters”. Mimo twórczości Włochów, Kwakerfeller jest pokazany jako inny od Sknerusa (i Granita). Dodatkowo, jest młodszy od McKwacza, ponieważ Don chciał pokazać spotkanie Howarda (ojca) z młodym poszukiwaczem. Howard pochodzi z filmu „The Treasure of Sierra Madre”.

Akcja komiksu rozgrywa się wokół kopalni Anakonda i jej prawdziwego właściciela - Johna Daily’ego. Kiedy Rosa przeglądał historię tamtejszego górnictwa, znalazł wątek o nim i o tym jak jego konkurent, posiadający malusieńki kawałek ziemi zagarnął ogromną kopalnię, dzięki precedensowi z 1849r., który mówi, że kto posiada cząstkę miedzi lub złota z pewnego źródła, jest właścicielem źródła.

Problem koloru włosów został rozwiązany przez Daigle-Leach, która zmieniła go na biały w momencie porażenia prądem.
„Ale później źle pokolorowała Statuę Wolności. Wydaje mi się, że oni nigdy nie dostają instrukcji kolorowania z Danii? Statua została zrobiona z norweskiej miedzi, która powinna być zielona.”
.

O okładce Rosa pisze tak: „Nie mam właściwie nic do napisania. Tutaj widać bokobrody i włosy Sknerusa. Ktoś zapytał mnie, czemu młody Sknerus ma długie bokobrody i dlaczego później nie miał długich włosów. A ja po prostu myślałem, że to dobry sposób artystyczny na upodobnienie młodego McKwacza do „starego” i wydawało mi się, że to działa (i działało nadal).”

DUCK:

Dedykacja znajduje się na włóknie żarówki, wraz ze znakiem omega (symbolem oporu elektrycznego).

DUCK na okładce ARC US 288 ukryty jest w grzywie konia.

Hidden Mickey:
Strona 12, panel 6 - Miki leży z tyłu pokonanych przez Sknerusa w walce.

najlepsza strona o najlepszym rysowniku!