Na wojennej ścieżce - opis komiksu

Strona tytułowa komiksu
Tytuł polski:Na wojennej ścieżce
Tytuł oryginalny:War Of The Wendigo
Kod historyjki:D 91192
Ilość stron:27
Wydane:październik 1991
Wydanie w Polsce:Kaczor Donald 2009-23-24
Bohaterowie:Kaczor Donald, Młodzi Skauci, Siostrzeńcy, Wendigo, Wujek Sknerus
Opis:


Kod obrazka: XUC BRC 1
Sknerus zabiera swoją rodzinkę do swoich kanadyjskich papierni. Siostrzeńcy zarzucają kaczorowi, że ścina lasy, zatruwa powietrze i wodę. W tym samym czasie kaczory spotykają pracowników fabryki, którzy przerażeni, strzelają w powietrze by przestraszyć mitycznych Wendigo. Dyrektor papierni, Cell U. Loza łapie Dyzia, gdyż dostaje listy od Młodych Skautow, że zanieczyszcza on lasy. Sknerus i Siostrzeńcy postanawiają znaleźć Wendigo i udowodnić, że to nie Skauci stoją za procederem listów. Idąc przez las kaczory są świadkami pułapek zastawionych na nich przez zwierzęta – zawalają się przed nimi drzewa ścięte przez bobry, czy są obrzucani jajkami przez ptaki. W nocy Sknerus zostaje pochwycony przez Indian – liliputów, którzy wzięli go na zakładnika. To oni terroryzowali fabrykę Sknerusa. Siostrzeńcy i Donald postanawiają prosić o pomoc Lozę, który zamierza ich opuścić w lesie, wykupić lasy i wyciąć go do samej ziemi.

Kod obrazka: HC OD 61
Kaczory spotykają Sknerusa przywiązanego do pala, który musi się tłumaczyć z działalności swojej papierni. Wódz plemienia, który wymaga dowodu uczciwości od bogacza nakazuje mu walczyć z ogromną koparką z kopalni odkrywkowej. Ponieważ operatorzy postanawiają się go pozbyć, zaczynają próbować go przysypać ziemią, gdy niechcący podkopują kopalnię i niszczą swoją maszynę. Dzięki temu czynowi Donald wyrusza na orłach do fabryki, by nakazać dyrektorowi zamknięcie fabryki. Ten odmawia, co powoduje złość wodza – postanawia on samemu zniszczyć papiernię.
Zwierzęta kierowane przez wodza powoli przejmują władzę nad fabryką. W szale dyrektor postanawia spalić las. Jedyną opcją zapobiegnięcia pożarowi byłoby zniszczenie tamy, zbudowanej naprędce przez borsuki, by rzeka nie została zatruta przez ścieki – wiązałoby się to jednak ze zniszczeniem fabryki (i złamaniem świętej przysięgi Indian o pokoju). Odpycha go Sknerus, który sam postanawia dokonać zniszczenia. Załamany skutkami Sknerus zaczyna zarzucać naturze, że nie pozwoliła mu sama zniszczyć fabryki. Zarzuty te odpiera wódz, mówiąc mu, że całe jego bogactwo pochodzi z natury. Jego wywód trafia do miliardera, który zamierza zmienić swoje postępowanie.

Jest to sequel “W krainie wielkich jezior” Carla Barksa.

Ta historyjka została całkowicie ocenzurowana w Stanach Zjednoczonych I oznaczona jako “politycznie niepoprawna”, gdyż uderza w jedną z grup etnicznych – mali Indianie wyglądali bardzo stereotypowo. Co więcej, "W krainie wielkich jezior" Barksa również zostało zakazane. Rosa, z racji tego, że włożył bardzo dużo wysiłku w dialogi, zaoferował przerysowanie Indian (za wyjątkiem wodza) , mimo, iż zrywa to z wizerunkiem barksowskich postaci. Tak też się stało i na rynku amerykańskim pojawiła się ocenzurowana wersja komiksu.

Historyjka została napisana pod wpływem redaktora Egmontu, który poprosił Rosę o napisanie scenariusza, traktującego o zbawiennym wpływie ekologicznego myślenia. Ponieważ zarówno w Europie, jak i w USA ten problem jest bardzo poważny, umiejscowienie akcji w Kanadzie było oczywistością. A umieszczenie tam akcji spowodowało natychmiastowe skierowanie myśli Dona na komiks "W krainie wielkich jezior".

DUCK:

W części pierwszej DUCK ukryty jest na kwiatku obok kupra jednego z Siostrzeńców. W części drugiej (gdy Sknerus jest porwany na canoe) dedykacja jest utworzona przez wodę obok łodzi. W części trzeciej, gdy zwierzęta uciekają, DUCK schowany jest na opasce Indianki w lewym dolnym rogu.

Dedykacja na okładce XUC BRC 1 ukryta jest na kanoe Siostrzeńców.

Hidden Mickey:Pierwsza myszka ukryta jest na stronie 11, w kadrze 7. Pomiędzy Sknerusem a wodzem są trzy myszki - środkowa to Miki. Druga znajduje się w kadrze 8 strony 23, gdzie w lewym dolnym rogu ucieka przerażona przed miotaczem ognia.

najlepsza strona o najlepszym rysowniku!