Pieniądz robi pieniądz - opis komiksu

Strona tytułowa komiksu
Tytuł polski:Pieniądz robi pieniądz
Tytuł oryginalny:Nobody's Business
Kod historyjki:AR 103
Ilość stron:10
Wydane:sierpień 1987
Wydanie w Polsce:Mickey Mouse 1992-07
Kaczogród - Don Rosa (2006)
Bohaterowie:Diodak, Goguś, Kaczor Donald, Siostrzeńcy, Wolframik (cameo), Wujek Sknerus
Opis:

Sknerus postanawia zaszczepić w swoich leniwych siostrzeńcach żyłkę do interesów – daje im po tysiąc dolarów, by w ciągu dnia zainwestowali je jak najlepiej potrafią. Donald próbuje uzyskać poparcie jednego z biznesmenów czy też kupuje przez pomyłkę hektar poziomej ściany. W akcie desperacji udaje się do Diodaka, jednak jego wynalazek staje się delikatnym niewypałem i zostaje wykupiony za małą cenę. Goguś korzystając ze swojego szczęścia inwestuje we wszystkie działki, w których Sknerus zaczyna tracić swoje udziały. Tak więc Donald dostaje malutki stragan z oranżadą, a Goguś – drukarnię komiksów.

Była to moja druga, po „Synu Słońca” historyjka disneyowska, a zarazem pierwszy krótki komiks, oparty na gagach. Rysunki w pewnym stopniu wyglądają tak, jakbym stracił część swoich i tak nie najwyższych umiejętności, z którymi pracowałem nad „Synem Słońca” — pewnie dlatego, że uwielbiam długie historie przygodowe! Jak pisałem wcześniej, postanowiłem zupełnie porzucić rysowanie i gdy zacząłem robić komiksy o kaczorach, od prawie pięciu lat nie miałem ołówka w ręku. Gdy spoglądam na te historyjki, zastanawiam się, dlaczego Gladstone w ogóle je wydało! Fani z łatwością zauważą jedno: niemal każda poza postaci w tym komiksie, podobnie jak w „Synu Słońca”, została skopiowana z rysunków Barksa. W każdym razie, jeśli chodzi o akcję historyjki „Pieniądz robi pieniądz”, nie mam zbyt wiele do powiedzenia... To dość prosta, komediowa opowiastka. Puenta będzie niezrozumiała dla czytelników spoza Ameryki, bo historyjka była przeznaczona specjalnie dla Gladstone Comics, a na jej końcu kaczor Gladstone (Goguś) przejmuje wydawnictwo Gladstone.

Przygotowuję czytelnika na to rozwiązanie, w całym komiksie pokazując, jak Goguś czyta komiksy. Wszystkie te komiksy to tak naprawdę wydania Dell Disney z lat pięćdziesiątych (kiedy to rozgrywa się akcja moich historyjek), chociaż w tym wydaniu zmieniono tytuły, tworząc nigdy nieistniejące okładki. Firma, którą dostaje Donald, to żart dla znawców - w latach czterdziestych i pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych działała popularna firma „Donald Duck Soda”, produkująca napoje. Butelki po niej wciąż pojawiają się na aukcjach internetowych!

W tle umieściłem kilka innych detali, nawiązujących do Barksa. W szóstym kadrze na drugiej strony Sknerus mówi do „telefonu” z puszki i sznurka - napis na puszce głosi: „BARKS” - PSIA KARMA. Taką samą puszkę Barks narysował na kredensie w starej historyjce o Donaldzie. Na stronie siódmej obok ogródka Gogusia przechodzą dwie postacie z mojej ulubionej historyjki „Golden Helmet”. Na ostatniej planszy widzimy pracującego u Sknerusa urzędnika o nazwisku Dossier (w oryginale Clerkly), którego Barks umieścił w kilku historyjkach. U mnie jednak Dossier więcej się nie pojawiał, uważam bowiem, że postać: z ptasim dziobem i ludzkimi uszami wygląda nieco strasznie. Powinienem też chyba wspomnieć, że to pierwsza moja historyjka, w której występują Goguś i Diodak!

Jest to kolejny z komiksów, w którym Rosa czerpał garściami od Barksa. Pierwszy kadr został skopiowany z "The Secret of Atlantis", wspinanie się Sknerusa po workach pieniedzy z "Mikrokaczek z kosmosu”, puszka z Barksem z „Turkey Trouble", buldożer z "A Christmas for Shacktown", rozdawanie studolarówek: pochodzi z "Some Heir over the Rainbow”, sejf Gogusia z "Gladstone's Terrible Secret", a magazyn Super Snooper z „Super Snooper".

DUCK:
DUCK znajduje się na ostatnim kadrze ostatniej strony, na stercie komiksów Gogusia.
Hidden Mickey:
Myszka jest ukryta na okładce komiksu czytanego przez Gogusia w pierwszym kadrze na stronie drugiej.

najlepsza strona o najlepszym rysowniku!