Jego Wysokość McKwacz - opis komiksu

Strona tytułowa komiksu
Tytuł polski:Jego Wysokość McKwacz
Tytuł oryginalny:His Majesty, McDuck
Kod historyjki:AR 145
Ilość stron:28
Wydane:sierpień 1989
Wydanie w Polsce:Komiksy z Kaczogrodu 2011-01
Bohaterowie:Bracia Be, Kaczor Donald, Siostrzeńcy, Wujek Sknerus
Opis:


Kod obrazka: ARC USA 14
Sknerus zostaje zmuszony przez pracowników do ogrzania biura – zamierza pozbyć się starego pniaka, które stoi na tyłach skarbca. W porąbanym drewnie ukazuje się schowana mosiężna tabliczka, która głosi, że na tym wzgórzu Francis Drake założył swój gród. Sknerus, by upewnić się, czy na pewno jest prawowitym właścicielem gruntu, zamierza sprawdzić tą informację w pamiętniku Korneliusza Kwaczaka. Opisuje on historię oblężonego przez Hiszpan angielskiego fortu Kaczogród, którego właścicielem tuż przed ostatecznym natarciem staje się Kwaczak. Gdy żołnierze dobili się do wnętrza, zostali przepłoszeni przez prażoną kukurydzę założyciela Kaczogrodu. Korzystając z tej historii, okazuje się, że Sknerus jest właścicielem niezależnego od USA gruntu. Kilka dni później Skarbiec zaczyna przypominać fortecę, a centuś mianuje się Królem Kwaczlandii. Wysyła wniosek o zwrot podatków do urzędu skarbowego, a ci, w zamian, blokują przejście pracowników do Skarbca jak i nakładają cła na towary. Wkrótce pojawia się oszust, chcący przejąć władzę nad Kwaczlandią – jako pomoc zbrojną wynajął Braci Be. Po długiej walce złodzieje obejmują władzę nad budynkiem. Gdy Bracia Be zamierzają przenieść majątek kaczora do Kaczogrodu i stać się pełnoprawnymi właścicielami, Zyzio rozsiewa plotkę iż są oni armią atakującą USA – w ten sposób złodzieje dostają się do niewoli. Sknerus rozpoczyna walkę na szable z nieuczciwym prawnikiem i wyrzuca go z Kwaczlandii. Niestety, Bracia Be zostali z powrotem deportowani do Kwaczlandii jako nielegalni imigranci i została im przydzielona kuroniówka. Wkrótce nowego władcę odwiedza major Kaczogrodu, który prosi Sknerusa o anulowanie długu - jego spłata groziłaby bankructwu miasta. Gdy panowie rozmawiają, Sknerus niechcący pali akt własności (a tabliczkę lorda Drake’a przetapia na koronę), co powoduje, że nie ma już żadnego istniejącego aktu własności ziemi. Gdy wkurzony po porażce Sknerus zamyka się w swoim gabinecie przed swoimi pracownikami, okazuje się, że tabliczka wcale nie uległa przetopieniu, a centusiowi brakowałoby Kaczogrodu.

”Wiele fanów mówi, że ta historyjka, stworzona w 1989r. dla amerykańskiego wydawnictwa Gladstone jest moją najlepszą kaczą przygodą. Najprostsze pomysły są często najlepszymi, a ta opowieść jest tego przykładem. Ale mam nadzieję, że nie stworzyłem swojego najlepszego komiksu 15 lat temu [w momencie tłumaczenia tekstu - 24 lata - przyp. tłum.]! Wolę myśleć, że "najlepsza" historia pojawi się w przyszłości.

Ten komiks ma jedną tezę i niezbyt wiele fabuły, więc mogłem ciągle umieszczać krótkie gagi, tak jakbym miał do czynienia z przydługim ten-pagerem. Traktuje on o założeniu Kaczogrodu i w trakcie odwołuje się do wielu starych opowieści Carla Barksa (tak jak to uwielbiam). Tak naprawdę, w moim oryginalnym scenariuszu, czarny charakterek, który zatrudnił Braci Be był Lazurem Indygo z „The Golden Helmet” Barksa. Lecz mój redaktor, Byron Erickson, kazał zmienić mi go w kogoś nowego z powodów, o których już nie pamiętam. Prawdopodobnie dlatego że (jak już opowiadałem w przeszłości) redaktorzy Gladstone prosili mnie o nie nawiązywanie rażąco do starych historyjek Barksa, ponieważ amerykańska publika nie jest z nimi zaznajomiona, ponieważ komiksy Disneya nie były tu wydawane tak długo. Teraz nie mam takich problemów, bo pracuję dla rynku europejskiego, gdzie jedna na cztery osoby czyta co tydzień komiksy z Kaczorem Donaldem (to tygodniki!) i wszystkie klasyczne opowieści Barksa są znane przeciętnemu Europejczykowi.

Ta historyjka ma wiele kinematograficznych aspektów, które są jednymi z moich ulubionych składników. Po pierwsze, pomysł na cały komiks pochodzi ze starego brytyjskiego filmu „Passport to Pimlico”, który opowiada o małym sąsiedztwie w Londynie, które odkrywa że jest położone na lądzie ofiarowanym zagranicznemu księciu przez wczesnego brytyjskiego króla. To oznaczało, że ich sąsiedztwo było ciągle państwem niezależnym od Anglii, co przyniosło tak samo wiele korzyści jak i problemów, tak samo jak Sknerusowi w mojej historii. Na dodatek, możecie zauważyć "kawałki" Obywatela Kane'a - scena, w której Kaczory odwiedzają Bibliotekę Kwaczaka zawiera dialogi skopiowane z podobnej sceny w bibliotece Thatcher Memorial Library (i oczywiście poznajecie, że pomnik Kwaczaka jest jednym z tych wybudowanych w legendarnym 10-pagerze „Pomnik Sknerusa” o "bitwie" z Maharadżą Jaksiemastanu). Zwieńczająca sekwencja z pojedynkiem na szable nawiązuje do Mark of Zorro z Tyronem Powerem i Basilem Rathbonem.

Podłoże historyczne dla tej opowieści jest autentyczne (tak jak całość historii w moich historyjkach, jak już pewnie wiecie). Sir Francis Drake naprawdę zacumował gdzieś na wybrzeżu Kalifornii w 1579r. i zajął ten ląd w imię Anglii. Historia Ameryki Północnej i może świata mogłaby być dziś potoczyć się inaczej, gdyby nie fakt, że nikt nie potrafił odnaleźć plakietki, którą Drake zostawił w celu udowodnienia angielskiej własności zachodnich Stanów Zjednoczonych. W swojej historyjce postanowiłem, że miejsce zatrzymania się Drake'a było przyszłym Kaczogrodem, oraz że Korneliusz Kwaczak wszedł w posiadanie tego lądu w sposób wyjaśniający jego pozę z kolbami kukurydzy na kaczogrodzkich pomnikach. Fani wiedzą, że Korneliusz, tak jak Fort Kaczogród, był widziany w kilku komiksach Barksa z lat 50-tych. Wcześniej pokazałem jak Sknerus odkupił akt własności od jednego z wnucząt Kwaczaka w „Ostatniej podróży do Dawson”.

Jest tu kilka głupich szczególików, które możecie chcieć odnaleźć (jeśli gustujecie w moich głupiutkich szczegółach):

W ostatnim kadrze strony siódmej, jeśli się przyjrzycie, zobaczycie interesującego członka hiszpańskich sił najeżdżających fort.

Na stronie dziesiątej zobaczycie sknerusowy kufer z pamiątkami, który wykorzystałem lata później w Życiu i Czasach Sknerusa McKwacza. Zobaczycie również Sknerusa otwierającego stare pudełko depozytowe, do którego ostatni raz zaglądał w IX rozdziale tej serii. Tam ukrył wcześniej znalezione Gęsie Jajo, które później pojawia się na jego wystawie w sali trofeów.

Sknerus wykorzystuje zbroje z Zamku McKwaczów widziane po raz pierwszy w „Old Castle's Secret” Barksa i ostatnio widziane w V rozdziale Życia i Czasów. Jeśli przyjrzycie się zbroi Sir Eremitusa na stronie 17, zobaczycie, że jego szkielet jest ciągle w środku (tak jak zaznaczono w „Old Castle's Secret”).”

Komiks nawiązuje także do "The Money Well", "Powrót do Klondike" oraz "North of the Yukon".

DUCK:
DUCK został zakamuflowany we włóknach miotły.
Hidden Mickey:
Na stronie 7, w kadrze 8, Miki jest jednym z najeźdźców (lewy górny róg).

najlepsza strona o najlepszym rysowniku!