Drzewo Genealogiczne Kaczora Donalda

Drzewo Genealogiczne Kaczora Donalda po raz pierwszy ukazało się w 1993 roku i jest najprawdopodobniej najsławniejszą pracą Dona Rosy. Na dodatek, drzewo ukazało się całkiem przypadkowo – Rosa chciał stworzyć komiks o relacjach w kaczych rodzinach, gdy Egmont poprosił Rosę o wykonanie takiego Drzewa (ponoć, Rosa nadal ma notatki dotyczące tego komiksu).

Autor opierał się na prywatnym drzewie genealogicznym Carla Barksa, na informacjach od innych fanów oraz samego Barska. Przykładowo, imię Della pochodzi ze starego paska gazetowego i wygrało z „Thelmą”, które „wzięło się znikąd”. Dalej, Goguś początkowo nie był kuzynem, lecz kimś dosyć dalekim. Później, prawdopodobnie na skutek wpływu redaktorów, którzy chcieli, by Goguś był także siostrzeńcem Sknerusa, został włączony do bliskiej rodziny, a brak rodziców wyjaśniony ich śmiercią poprzez przejedzenie na pikniku (jak jest napisane w notkach Barksa!).

Rosa chciał połączyć Matyldę McKwacz węzłem małżeńskim z profesorem Gladiuszem Kwaczyńskim, ponieważ chciał, by Matylda nie była starą panną oraz było to jedyne wyjście, by profesor był krewnym Donalda. Niestety, został przegłosowany przez wszystkich, nawet przez swojego mistrza. Balbina Kwaczak początkowo miała być siostrą Babci Kaczki, jednak wtedy Gęgul stałby się członkiem tego samego pokolenia co Sknerus i ojciec Donalda, co zawetował Byron Erickson.

Redaktorzy kazali włączyć Donowi Dziobasa do drzewa genealogicznego, ponieważ w Europie ukazało się mnóstwo komiksów z jego udziałem. Tak też się stało, mimo iż Dziobas jest w Ameryce praktycznie nieznany.

Rysunki Daisy, Kizi, Mizi, Fizi i Diodaka zostały narysowane później i dodane obok drzewa.

W drzewie nikt nie ma takiego samego imienia, jak któryś z dziadków bądź bliskich krewnych. Don wyjaśnia to tym, że byłoby to bezcelowe i mylące dla czytelników. Wyjątek zrobił dla imienia „Eider” (Eider McKwacz, przodek McKwaczy oraz Eider Kaczor, wujek Donalda) (w wersji polskiej ta sytuacja nie występuje).

W amerykańskiej wersji Drzewa, mama Sknerusa nazywa się Downy O’Drake. Rosa sugeruje w ten sposób, że babcia Donalda pochodzi z Irlandii.

Rosa dodał także kilka nowych postaci – szczególnie brakujących mężów i żony, by całe drzewo genealogiczne miało ręce i nogi.

W prywatnych notatkach Rosa wprowadza kilka zmian – np. dopina swojego z małżeństwem Matyldy i Gladiusza; Dziobas nie istnieje, a tato Hyzia, Dyzia i Zyzia jest bratem Daisy, co wyjaśniałoby ich nazwisko (Kaczor). Według Rosy „Kaczor” jest popularnym nazwiskiem w Kaczogrodzie, podobnie jak Kowalski czy Nowak w Polsce.

Wersja amerykańska

Wersja polska

Wersja duńska

Wersja fińska

Wersja francuska

Wersja grecka

Wersja holenderska

Drzewo to zostało całkowicie przerysowane przez Michela Nadorpa. Kizia, Mizia i Fizia zostały dodane do drzewa, a obrazki Hortensji, Kwaczymona oraz Dziadka Kaczki zostały całkowicie zmienione.

Wersja niemiecka

Wersja norweska

Wersja szwedzka

Wersja włoska

Drzewo z dodatkowymi rysunkami (nie będące autorstwa Rosy)

Drzewo narysowane dla fana


najlepsza strona o najlepszym rysowniku!